Peníze máme rádi všichni. Umožňují nám život si trošku užít. Dopřát si trošku lepšího života, koupit si věci, které máme rádi, zaplatit základní potřeby a žít trošku slušný život. Ale ne vždy jich máme dostatek a o termínu finanční nezávislost nemůže být ani řeč. Jenže v čem je problém? Zřejmě v cenách. Ne každý spotřebitel je schopen se srovnat s rostoucími cenami a potom nastává problém.
kapsa s bankovkou a kartou
Musíme snižovat ze svých nároků, a to nás nutí zvykat si, což není nikdy příjemné. Ale co když se rozhodneme postavit si vlastní bydlení. Rozhodně nejde o žádnou levnou záležitost. Musíme tvořit kalkulace, které nás stejně nijak nezachrání, musíme šetřit na čem se jen dá, musíme si ve výsledku ještě půjčovat peníze, což pro člověka není ani trochu příjemné.
Jenže jak vyváznout z dluhů, když žijeme od výplaty k výplatě. A pojem finanční nezávislost nám neříká skoro nic. Pravděpodobně ani nevíme co ten termín znamená. Jde tedy o stav, kdy máme tolik financí, že si můžeme koupit cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. To je ovšem stav, který závisí na finanční úrovni a dosáhne na něj jen málokdo.
srovnané drobné
Pokud se rozhodneme postavit si dům, většinou skončíme u půjčky. Jenže ta se postupem času mění. Největší vliv na ni má samozřejmě Česká národní banka, která rozhoduje o vývoji české měny v ČR i v zahraničí. Nyní je koruna na vzestupu, to má své pozitivní i negativní stránky. Tou nejvíc pozitivní je podpora importu a příliv zahraničního kapitálu.
zmáčknutá peněženka
V opačném směru jde o příliv a zvětšení objemu peněz, která směřuje k inflaci. To musí ČNB korigovat. Z toho důvodu se také rozhodla omezit množství bankovních produktů, které jsou vydávány. Banka už tak nesmí poskytovat úvěry a hypotéky na celých 100 %, ale maximálně na 90 %. To znamená, že musíme mít nejprve naspořeno určitou část peněz, než se pustíme do půjčky. Když se na půjče nepodílíme nemáme ani šanci na její získání.