I ty nejmenší děti dnes dávají přednost spíše technologickým hračkám a již si tolik nehrají s těmi klasickými v podobě panenek nebo autíček. To ale výrazně omezuje jejich fantazii, která je pro jejich správný rozvoj velice potřebná. Pokud nechcete, aby vaše dítka seděla pořád jen před počítačem nebo televizní obrazovkou, zapojte je například do tvorby vlastního domácího loutkového divadla. Jedná se o klasickou zábavu, která byla nejen v našich končinách ještě před sto lety naprosto běžnou součástí většiny domácností.
loutkové divadlo

Výroba je jednoduchá

I přesto, že se to může zdát jako nereálně, loutkové divadlo, či alespoň jeho variaci, si můžete společně s dětmi sestavit i sami doma svépomoci. Nemusí se jednat o žádný zázrak. Bohatě postačí, že bude plně funkční. Už jeho samotné sestavování je zážitkem. K jeho výrobě nepotřebujete nic extra. Všechen materiál máte určitě doma a když ne, snadno ho seženete. Scénu můžete snadno vyrobit z lepenkové krabice. Ta může být například od monitoru nebo bot. Záleží, jak velkou scénu chcete vytvořit. Pokud si nebudete vědět rady, nevěšte hlavu. Návodů na výrobu domácího loutkového divadla je na internetu více než dost. A to jak v češtině, tak i v angličtině.
loutky u kufru

Loutky

Stejně jako výroba scény, tak i tvorba loutek není nic hrozného. Samozřejmě, že nemusíte kvůli tomu začít navštěvovat kurzy řezbářství. Loutky nemusí být za každou cenu ze dřeva, ale můžete je vyrobit například z papíru nebo ze zbytků krabice, kterou jste použili pro scénu. Vystřihnout pár postaviček není žádný problém ani pro manuálně nepříliš zručného jedince. I v tomto případě se můžete inspirovat na internetu a vytisknout si několik pohádkových postav . Ty mohou fungovat jako šablona.

Scénář

Jakmile jsou zázemí i herci vyrobeni, zbývá už pouze sepsat scénář. Můžete si v domácím divadle přehrát některou z mnoha existujících pohádek nebo si vymyslet vlastní příběh. I zde byste měli zapojit do procesu své děti, které se tím nejenže dostatečně zabaví, ale také naplno zapojí svou fantazii, což je rozhodně více než žádoucí.