Kuchyně

V kuchyni musíme počítat s tím, že se jedná o pracoviště. A na každém pracovišti vzniká potenciální nebezpečí poškození pracovní plochy a jejího blízkého okolí. V kuchyni mohou na zem padat i větší předměty – hrnce, nádoby s potravinami, nářadí, jako jsou mlýnky na maso, nože, případně talíře s jídlem. Kuchyně jsou poměrně rizikovým pracovištěm a tomu se musí přizpůsobit i podlahová krytina. Ideální je snadno udržovatelný, pokud možno neklouzavý povrch, který může být i chladný.
Vhodné jsou např. keramická dlažba s vysokou odolností, odolné linoleum, tvrzený vinyl, anebo elastický ekologický povrch.
Naopak se do kuchyně nehodí koberce, dřevo a laminát, např. plovoucí podlaha. Všechny tyto materiály neodolávají vyšší vlhkosti nebo vodě, nebo mají větší spáry, což v kuchyni není zrovna žádoucí.
rohová kuchyňka

Chodby a vstupní vestibul

Vstup do domu nebo do bytu by měl sice reprezentovat, ale zároveň by měla být podlahová krytina nenáročná na údržbu, neklouzavá, odolná vůči vodě a mechanickému opotřebení. Vzhledem k těmto skutečnostem se rozhodně do chodby nehodí koberec, měkké PVC, dřevo nebo korek.
Ideální je pokrýt plochu keramickou dlažbou, litou podlahou nebo kamenem. Pamatujte však na viditelné nečistoty na světlých dekorech, volíme raději tmavé odstíny včetně jednotlivých spár.

Obývací pokoj

Na prvním místě je pohodlí, které zároveň lahodí oku i duši. Půjde tedy o významný prvek, který místnost oživí a zútulní. Krytina by měla být i při chůzi naboso hřejivá a na dotek příjemná. Nejčastěji to bývá celoplošný koberec, nebo kombinace koberce s laminátovou podlahou, či přírodním dřevem. Pokud je instalováno v místnosti topení v podlaze, je možné zvolit i působivou dlažbu.
hezké posezení

Ložnice

Místnost pro odpočinek a relaxaci nevyžaduje odolné materiály na podlaze vůči opotřebení, zároveň však musí jít o velmi útulné prostředí, kde se budeme cítit bezpečně, a kde lze načerpat dostatek sil. Kromě studených povrchů dlažby a kamene, PVC nebo lité podlahy, které se do ložnice nehodí, můžeme sáhnout po dřevu, korku, nebo laminátu, ale dominantní postavení mají stále koberce s delším a hrubším vláknem.

Dětský pokoj

Nejtěžší volbou je podlaha v dětském pokoji, neboť se s dětmi prakticky vyvíjí a může se časem názor na vhodnost materiálu měnit. Někdo preferuje měkký terén pro hraní, tedy koberec, pokud možno v pastelových barvách, jiné děti mají raději podlahy tvrdší, kde se lépe jezdí s autíčky, staví ze stavebnice atd. Do dětského pokoje se sice příliš nehodí keramická dlažba, PVC a kámen, ale tvrzený vinyl nebo laminát odolný vůči otěru je dobrou volbou. Záleží také na tom, zda je topení v podlaze, a zda si děti nejčastěji hrají naboso, anebo nosí domácí obuv.