Jak to tedy  je – raději počkat s pořízením sourozence pro vašeho dosavadního jedináčka nebo neotálet a pořídit mu ho co nejdříve? Obě možnosti mají svoje pro a proti, a ne vždy to taky klapne přesně podle vašich představ. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody u menšího a většího věkového rozdílu?
tři bratři
MENŠÍ VĚKOVÝ ROZDÍL (DO 3 LET)
Sourozenci s menším věkovým rozdílem si pravděpodobně spolu více vyhrají a budou si spolu rozumět. Snáze si tak k sobě najdou cestu. Také se v menší míře projevuje žárlivost na mladšího bratříčka nebo sestřičku. Výhodou bude i vymýšlení společného programu, protože zájmy takovýchto dětí bývají jednotné nebo hodně podobné.
Nevýhodou pak v tomto případě bývá větší zápřah a více práce s dvěma malými dětmi. Obtížnější bude také cestování v případě, že obě dítka budou ještě muset být v kočárku. Nevýhodou je také to, když obě děti budou nosit ve stejnou dobu tu samou velikost oblečení, mladší tak nebude moci dědit po starším a vy budete muset vynaložit více nákladů za pořízení oblečení.
rozcuchané děti
VĚTŠÍ VĚKOVÝ ROZDÍL (VÍCE NEŽ 3 ROKY A MÉNĚ NEŽ 5 LET)
Výhodou je, že starší dítě už se samo obslouží a vy s ním nemáte tolik práce, můžete se tak věnovat více mladšímu. U staršího se ale naopak mohou objevit různé projevy žárlivosti. I při tomto věkovém rozdílu si spolu ještě nejspíš sourozenci vyhrají.
Nevýhodou je to, že si starší možná bude déle zvykat, že už se všechno netočí jen kolem něj, že je tu i někdo jiný.
VĚKOVÝ ROZDÍL VĚTŠÍ NEŽ 5 LET
Výhodu spatříte v tom, že vám starší dítko bude moci více pomáhat v domácnosti nebo se staráním se o miminko. Nevýhodou pak může být to, že si děti mezi sebou nejspíš nevytvoří tak úzký vztah jako v případě menšího věkového rozdílu. Takoví sourozenci si pak k sobě většinou najdou cestu až v dospělosti. Nevýhodou je také to, že už nemají společné zájmy. Vymýšlet pak nějakou společnou rodinnou aktivitu může být poměrně obtížné.
Ať už se trefíte do jakéhokoliv věkového rozdílu, je lepší, pokud dítě není jedináčkem. Dříve nebo později si ke svému sourozenci cestu určitě najde.