Setkal se s tím každý, kdo se staral o miminko. Miminka v nás dokáží vyvolat strach, ale i stres, zoufalství a vztek. Není to však nic nepřirozeného a pokud jste se někdy zlobili na své bezbranné miminko, neznamená to, že jej z celého srdce nemilujete, nebo že jste nějakým způsobem selhali. Zkrátka stejně jako vypouští miminko své emoce, i ty vaše musí ven. Jsou ale určité řady, jak s nezastavitelný pláčem pracovat a jak k němu přistoupit, aby se pláč nestal vaší noční můrou.
plačící dítě
Kojenci a novorozenci z pravidla vždy pláčou, jen když k tomu mají zásadní důvod. Není tedy dobré dávat na rady, které se používali dříve a nechat děťátko vyplakat. U starších děti je možné jejich vzdorové chování ignorovat a improvizovat s různými metody výchovy, u těch nejmenších však zásadně ne. Pokud chcete zajistit vašemu dítěti dobrý duševní rozvoj, nikdy jejich požadavek neignorujte a zkuste vždy najít příčinu jejich pláče. A i když dítě pouze vyžaduje jeho oblíbený styk s vámi, ať už specifické nošení, nebo chycení za ruce, dopřejte mu jej. Miminka si jsou vědoma své bezbrannosti a vědí, že jste jejich nejdůležitější podstata pro jejich plnohodnotné žití.
Zjistit příčinu není vždy snadné
Někdy je příčina snadno zjistitelná, pokud víte, že vaše dítko má čas k jídlu, nebo vykonalo potřebu do plenky. Nejčastěji tedy děti pláčou, když potřebují uspokojit jednu ze svých základních potřeb, o kterých mají rodiče povětšinou dostatečný přehled. Někdy se ale jejich pláč může stát nekonečnou rodinou záhadou, a proto je potřeba vyzkoušet vše co vás napadne. Zkuste své miminko ubezpečit, že jste v jeho bezprostřední blízkosti. Většinou mají miminka ve zvyku zavírat při pláči své oči, a tak může přijít na řadu příjemný dotek, který vaše dítě uklidní. Osvědčenou metodou je například stisk jejich obou ručiček. Často si v tu chvíli uvědomí vaši přítomnost a pláč může během několika vteřin ustát. Některé děti si zvyknou na určité pozice, které je zaručeně uklidní.
uplakaná dívka
Ať už ve vaší náruči, nebo třeba v postýlce. Pozor také na přetažení. Děti potřebují hodně spánku a když si naruší svůj spánkový režim, většinou už jim nejde s jednoduchostí usnout a poté může zabrat opět uklidňovací pozice. Hodně kojenců se také uklidní například v cestovním vajíčku. Jsou tam v pozici, která jim připomíná bezpečí ještě z dob, kdy pobývali v bříšku. Párkrát zadrncáte a pláč většinou ustane. Jestliže ale vaše miminko pláče více než hodinu v kuse, měli byste být na pozoru, zda jej něco nebolí a popřípadě navštívit lékaře.