Chcete si pořídit vysněný domek či koupit vlastní nemovitost, ve které byste se konečně mohli cítit jako doma? Pokud vaše odpověď zní ano, jistě přemýšlíte, jak budete vlastní bydlení financovat. Je to pochopitelné, jen málokdo si v dnešní době může dovolit financovat bydlení z vlastních zdrojů. Ti méně movití, musí sáhnout právě po šikovné hypotéce, která jim pomůže jejich sen proměnit ve skutečnost.

rodinné finance

V první řadě je potřeba zvážit, zda vsadíme na klasickou účelový hypoteční úvěr nebo vsadíme na americkou hypotéku. Klasická hypotéka má poněkud striktně nastavené čerpání peněz, ale disponuje velmi příznivým úrokem. Oproti tomu peníze z americké hypotéky můžete čerpat, na cokoliv chcete. Tato benevolentnost ze strany banky je však vykoupena vyšší úrokovou sazbou.

stavební plány

Čím dříve o hypotéku požádáte, tím lepší podmínky od banky dostanete!

Věk žadatele je při sjednávání hypotéky nesmírně důležitý. Každá banka tak při posuzování sleduje věk žadatele i spolužadatelů. Ideálem je samozřejmě zlatá střední cesta, kdy nežádáte příliš brzo, ale ani pozdě. Ideální věk pro sjednání hypotéky tak začíná někde kolem 26 roku života a končí kolem 35. Sjednání hypotéky do 30 let života přináší výhodnější podmínky a delší dobu splácení, kterou banka nabízí. Všechny hypoteční úvěry se řídí pravidly České národní banky, která upravuje horní hranici, do kdy je možné úvěr splatit. Některé nebankovní společnosti však nejsou podmíněné tímto pravidlem a umožnují tak svým klientům i delší dobu splatnosti.

Vlastní prostředky jsou pro sjednání hypotéky nezbytné

Pro získání hypotéky není rozhodující jenom věk, ale i bonita žadatele. K schválení hypotečního úvěru potřebujete stabilní a dostatečně vysoký příjem, stejně jako vlastní rezervy. Většina bank požaduje vlastní rezervy ve výši 20% z celkové částky pro výstavbu či koupi nemovitosti.