Balení na cesty je nutností, s tím se nic dělat nedá, jak ale zabalit všechno potřebné a přesto na nic nezapomenout? V první řadě záleží na tom, kam a jakým dopravním prostředkem se chystáte. Jiné to bude, pokud budete trávit dovolenou na francouzské riviéře a jiné pokud polezete po horách nebo bude brázdit české luhy a háje na kole.
poutník s batohem
Za prvé, balení by mělo být praktické, vše, co si budete brát sebou pohodlné a zavazadlo pokud možno co nejlehčí. Pokud jedete vlastním automobilem, poberete víc věcí, než když se rozhodnete cestovat různými dopravními prostředky a přesouvat se z místa na místo. Jestliže nebude v samém nitru džungle, tak si případnou chybějící věc jednoduše dokoupíte. 
Dost důležitým zavazadlem je obyčejný batoh. Ten by měl být lehce skladný, a to ať v letadle, autobuse nebo do vlaku, pohodlně by se měl nosit i na zádech. Možná vás překvapí, kolik věcí něco tak malého dokáže pojmout.
Známá trojka, tj. vše po třech kusech, vysvětlení je velice jednoduché, jeden kousek přímo na těle, druhý jako rezerva a ten třetí právě přemáchnutý se zrovna suší. Pokud nebudete zrovna někde mimo civilizaci, nějaké to kulturnější oblečení také snesete, pánové kalhoty a dámy sukni nebo šaty. Vše by mělo být z lehkých materiálů.
Svět je plný elektroniky a jinak tomu nebude ani v okamžicích, kdy se budete chystat na cesty. Jenže bez proudu žádný z přístrojů dlouho fungovat nebude, proto je dobré předem vědět, jaké zásuvky budete moci používat a zda nebude potřebovat redukci.
cestování s mapou
Při cestě letadlem snížíte váhový limit tak, že se trochu více obléknete, na nohy obujete plnou obuv, která je těžší a naopak lehčí, letní, zabalíte. Stejně tak si ponecháte i foťák, mobil nebo notebook či tablet. Příruční zavazadlo naplňte drobnějšími věcmi, jako jsou brýle, deštník apod.
A nejdůležitější rada závěrem, všechny věci, které máte v úmyslu si sebou vzít, nejprve vyskládejte vedle sebe, abyste si udělali přehled a až poté je balte, uvidíte, že některé z nich necháte doma.