Vzduch v našich domácnostech bývá často znečištěn různými chemickými látkami. Způsobují to například výpary z vybavení bytu (koberce, nábytek), z čistících prostředků, z kouření některého člena rodiny. K tomu se pak v období topné sezóny přidá něco znečištění z venku. Pak si ještě přineseme osvěžovač plný chemikálií, aby nám to doma hezky vonělo! V osvěžovačích nacházíme třeba takové chemické látky jako je benzen, toluen, formaldehyd nebo xylen. Takže pro naše zdraví nic dobrého. Při vdechování aerosolů z těchto chemických koktejlů nás může rozbolet hlava. Také můžeme být unavení a podráždění. V horším případě se nám může „rozjet“ alergie či astma.

éterické oleje

Když si doma vzduch osvěžíme zdravě, bez chemikálií, nemusíme se výše uvedených jedů a jejich účinků obávat. Takový osvěžovač totiž vyrobíme především s pomocí z kvalitních přírodních éterických olejů. Náš domov provoní, a také působí velice dobře na naši psychiku i fyzickou kondici. Výborný je například levandulový. Pomáhá nám k lepšímu spánku, zklidňuje, pomáhá od bolestí hlavy. Mátový zase přinese úlevu, když máme problémy s dýcháním. Nebo zkusíme růžový, ten má afrodiziakální účinky. A vždy stačí pár kapek! Domácí osvěžovač můžeme připravit v různých podobách.

 

S pomocí aromalampy

Tak to je opravdu velice jednoduché. Musíme mít nějakou hezkou aromalampu a éterický olej. Stačí pak jen pár jeho kapek do vody v lampě a zapálit svíčku!

květina na dóze

S pomocí gelu

Do vhodné nádoby (např. zavařovací sklenice) smícháme neochucenou želatinu (připravíme podle návodu), lžičku soli a asi 30 kapek éterického oleje. Zavřeme víčkem, do kterého uděláme pár otvorů. Když chceme barevný, přidáme potravinářskou barvu.

A je hotovo!

 

Jako difuzér

Do nádoby (pro tento případ je vhodná např. některá pěkná vázička) nalijeme trochu dětského neparfémovaného olejíčku smíchaného s některým éterickým olejem (cca 40 kapek). Pak do něj ponoříme několik bambusových tyčinek. Ty směs nasají a následně uvolňují do vzduchu v místnosti.

 

Jako rozprašovače

Další možností je použití v rozprašovači. Do něj připravíme vonný roztok. Například smícháme ½ litru vody, lžičku jedlé sody a lžíci šťávy z limetky nebo citrónu. Můžeme připravit i variantu, která se vaří. Do ½ litru vody nakrájíme citrón a pomeranč a přidáme některé voňavé koření. Povaříme a po vychladnutí naplníme do rozprašovače.