Dovolená je jedno z nejkrásnějších slov v naší slovní zásobě. Nejprve ji však musíme naplánovat a rozhodnout se, kde ji budeme realizovat. Někdy je to docela obtížný úkol, protože buď nevíme, kam se vydat a schází nám inspirace, anebo se nejsme schopno dohodnout, kde je to lepší. V řadě případů nám také schází povědomí o tamní situaci, jinými slovy, nemáme tušení, jak to v daném místě vlastně vypadá, resp. pouze to víme z některých fotek a turistických průvodců.

videa na YouTube

Naštěstí existují některé technické vymoženosti, s nimiž bude rozhodovací proces poměrně jednoduchý:

Dron – tento nenápadný vynález přinesl lidstvu nebývalé možnosti. Bohužel se zneužívá i pro vojenské účely, což se dalo očekávat, stejně jako je tomu u všech technických vymožeností. My se však budeme zabývat jeho mírovým posláním, a tím je monitoring krajiny např. pro rekreační účely.

hrad Bouzov

Dron lze pilotovat velmi obratně z jednoho místa na zemském povrchu a dokážeme s ním vzlétnout v podstatě kamkoli. I do míst, kam se jiné létající objekty nemají šanci dostat. Například prolétne podél říčního koryta těsně nad hladinou a zmapuje celý říční tok, třeba v délce stovky kilometrů.

Drony se s úspěchem využívají například pro sledování reliéfu pohoří, náročnosti terénu pro turistiku či cyklistiku, a také pro záběry některých památkových objektů, např. hradů a zámků. Možná jste i vy někdy zhlédli hrad Bouzov z výšky a porovnávali jej třeba s krásou hradu Karlštejn, Frýdlant, a zámků Český Krumlov, Kozel nebo Kačina.

Videa nasnímaná z dronů se také objevují na sociálních sítích, např. na YouTube. Někdy jde o skutečně úchvatné záběry, při nichž se tají dech. Některá videa ve vysokém rozlišení se vyplatí stáhnout video downloaderem https://www.stahujvidea.cz/ a uložit, protože jejich majitel je může kdykoli smazat a byla by škoda o takovou krásu přijít. Uložené video pak můžete předvést vašim blízkým, vaší rodině, až budete plánovat dovolenou a dohadovat se, kam se vlastně vypravíte.