Co platilo před třiceti lety, dnes už neplatí, každý muž není technicky zdatný. Alespoň ne v oborech manuální zručnosti. Výpočetní techniku sice ovládají už děti v základní škole, ale vyrobit něco ze dřeva, pracovat s pilkou, dlátem, šroubovákem a kladivem pro všechny děti samozřejmostí není.

nářadí klíče

Specializované sady ano či ne

Muži, kteří nepatří k řemeslným profesionálům, si pořizují do své domácí dílny, případně jen jako součást vybavení domácnosti, alespoň to základní nářadí. V takových případech to častokrát svádí pořídit si nářadí formou předem připravené sady. Ty jsou ale většinou vybaveny mnoha nepotřebnými prvky a bývají také pofiderních kvalit. Pokud tedy hodláte vlastnit kvalitní vybavení, sáhněte vždy po jednotlivých kusech a vybírejte s citem. Počítejte s tím, že za ruční nářadí byste měli vydat alespoň dva tisíce korun.
zaměstnanci výrobny

Základní výbava

Do základní mužské výbavy patří příklepová vrtačka, bez které se neobejdete, případně práci ulehčí aku šroubovák. Kdo je zvyklý pracovat se dřevěným masivem a dřevotřískou, měl by mít doma i elektrickou kotoučovou pilu. V domácnosti se také občas může hodit rozbrušovačka (flexka) s výměnnými kotouči na kámen, dlažbu a kov.

U elektrického nářadí pamatujte na to, že se na ně musíte spolehnout. Skutečně nemá význam pořizovat ty nejlevnější kusy s malým výkonem motoru, ale zároveň je zbytečné utrácet desetitisíce za profesionální výbavu.
srovnané nářadí

A co by dále nemělo chybět v kufříku?

·         Ruční pilka na dřevo (ocaska)

·         Ruční pilka na kov

·         Plochý a půlkulatý pilník ve dvou velikostech

·         Brusný papír nebo plátno (alespoň 3 základní hrubosti zrn)

·         Vodováha – optimální délka 50 cm

·         Svinovací metr (délka 5m)

·         Sada stranových klíčů, v ideálním případě každý z nich s očkem (očkoplochý klíč)

·         Univerzální ruční šroubovák s výměnnými bity, a to jak plochými, tak i křížovými v různých velikostech + univerzální hodinářský šroubovák s malými bity

·         Štípací kleště

·         Hasák a kleště „sikovky“

·         Kleště kombinačky o délce 16 cm

·         2 kladiva (alespoň jedno menší a druhé středně velké)

·         Svěrák

·         Sada Inbus klíčů

·         Špachtle a sada dlátek