A zvládnete to i na libovolném místě a v každé situaci v silničním provozu? Taková otázka by vás neměla vůbec zaskočit, protože tuto dovednost by měl mít každý řidič v malíčku. Ale je tomu tak doopravdy?

Většina řidičů vám odpoví, že jakmile se s jejich vozem cokoli přihodí, zamíří s ním okamžitě do opravny. Ani pravidelné servisní prohlídky svých vozidel Češi zpravidla nezanedbávají. Jenže jsou věci, které zkrátka nepočkají. A když vám světelný zdroj doslouží, měli byste jej bez váhání nahradit za nový. A to, ať už se nacházíte na libovolném místě, třeba v provozu na silnici.

car-1576673_640

Povinností každého řidiče je, zajistit dostatečné a plnohodnotné osvětlení vozidla. Takže pokud se budete na silnici pohybovat s nefunkčním světlometem s tím, že ho doma spravíte, anebo počkáte až na návštěvu v servisu, může se vám taková ledabylost prodražit na pokutách. Jenže ještě mnohem horší je to, že svým přístupem můžete ohrozit i ostatní účastníky silničního provozu.

Jestliže nevíte, jak takovou výměnu provést, odpověď najdete v manuálu k vašemu vozu. A vyplatí se ho prohlédnout pokaždé, když staré auto vyměníte za nové – jen tak budete mít jistotu, že se na vašem stávajícím přístupu nic nemění, a že se nezměnil typ zdroje, který budete potřebovat, ani jeho výměna. Můžete totiž narazit i na takové automobily, u kterých kryty světlometů jen tak jednoduše nesundáte, a to pro vás může znamenat nemalý problém.

pre-owned-2834487_640

Další zádrhel spočívá v tom, že automobily jsou plné světelných zdrojů nejrůznějších typů. Ať už se jedná o žárovky w5w do bočních a zadních světel, o typy h4 nebo h7 do předních světlometů, anebo ještě o jiné typy zdrojů, které mohou sloužit jako rozmanité kontrolky a pomocná světla.

Navíc i ty se mezi sebou mohou lišit, například příkonem, napětím, svítivostí, životností, a dalšími parametry. I taková zdánlivě nevinná výměna autožárovky tak může dát řidiči pořádně zabrat.