Dříve byla móda mnohem víc genderově rozlišená. Dnes podle oblečení nepoznáme, zda se jedná o muže, či ženu. Někteří muži se dokonce v rámci své životní role snaží vypadat jako ženy a některé ženy naopak prahnou po vzhledu muže. Na druhou stranu můžeme velmi dobře odhadnout, do jaké sociální skupiny se člověk řadí. K nejextrémnějším módním skupinám patří příslušníci určitých hudebních žánrů. Třeba takového „gothika“ by se nejeden z nás v temné uličce večerní Prahy určitě zalekl. „Gothici“ ovšem ani zdaleka nejsou tím nejextrémnějším, co nás ve světě módy čeká.
 gotický model

„Pankáči“ a spol

V případě sladění módního stylu s hudebním žánrem jde o silnou identifikaci s danou hudbou a celkově skupinou s ní souznějící, s jejími projevy a zvyky. Může se jednat i o dobrý způsob, jak se s někým seznámit. Při cestě autobusem si všimnete, že na sobě máte tričko se stejnou kapelou jako spolucestující a už je o čem se bavit. Velkou soudržností jsou známí především „metaláci“.
Jak je poznám?
„Pankáč“: Číro, nášivky, cvočky, kostky, růže, kůže, vědomě potrhané oblečení, glády.
„Metalák“: Dlouhé vlasy, trička s kapelou, kovové doplňky, kůže, černá barva, šněrovací boty.
„Gothik“: Krajky, korzety, kovové doplňky, krucifixy, symboly života a smrti, černá barva, martensky.
„Emák“: Patka, úzké kalhoty, potisky, punčocháče, tyl, černá barva, piercingy, konversky.
„Hiphoper“: Copánky, vyholené obrazce, rovný kšilt, zlato, volné oblečení, tetování, tenisky.
 rapper s mikrofonem

Je libo večerní toaletu? Co takhle šaty z toaletního papíru?

Obecně můžeme říct, že se nosí úplně všechno. Aby člověk vynikl, musí si obléct něco, co ještě nikdo před ním neoblékl. Ano, jedná se o velmi těžký úkol, a proto je oblast módy čím dál víc extrémní. Mezi totální výstřednosti patří šaty z pánských ochran, toaletního papíru, knoflíků, nejrůznějších obalů a podobně. Výjimkou není oblečení z jídla – ze syrového masa, hamburgerů nebo čokolády. Není divu, že například „cukrové“ šaty běžně váží 15 kilo. Opakem jsou pak takové, kdy člověku sotva zakrývají intimní partie.
 
Ať už člověka dokážete ihned zařadit do určité skupiny nebo ne, hlavně nepropadejte prvním dojmům. I když od dívky, která přijde do společnosti téměř nahá, raději cudnost nečekejte.