Kontrola

Některé doklady jako třeba rodný list či velký technický průkaz se vydávají napořád, takže se nemusíme obávat, že by nám jejich platnost někdy došla. Potíž však přichází u dokladů osobních jako je třeba průkaz pojišťovny a občanský i řidičský průkaz. Pokud nám doklady projdou, tak riskujeme pokutu, což je zbytečná nepříjemnost a stejně si budeme muset vyřídit nové. Další problém může nastat, když nějaké tyto doklady ztratíme či nám je někdo ukradne. Při krádeži takové peněženky jde pachateli většinou o peníze a platební kartu, takže doklady třeba hodí do nejbližšího koše.

cestovní pas

Nemělo bychom však riskovat, protože někdo se s nimi může pokusit prokázat a my budeme mít následně potíže. Při ztrátě peněženky je proto potřeba okamžitě zablokovat platební kartu a zajít na úřad, kde stáhnou platnost starých dokladů a vystaví nové. Sice jsou to starosti, ovšem nedá se nic dělat a tomuto procesu se nevyhneme.

Změna bydliště

Když se přestěhujeme, tak nás čeká dlouhé kolečko vyřizování, protože se nám změní trvalé bydliště. To budeme muset změnit u řady institucí, protože ho zde máme zapsána. Zajít je tedy potřeba třeba na zdravotní pojišťovnu, k zaměstnavateli a na úřad práce. Nejdůležitější je však zajít na obecní úřad. Důležité dopisy totiž chodí na místo trvalé adresy.

město Praha

Když nám na ni budou chodit upomínky k zaplacení třeba pokuty za jízdu na černo a my je nebudeme dostávat, protože už bydlíme jinde, tak částka bude rapidně narůstat, a nakonec nám může dát opravdu zabrat, abychom ji splatili. Může se však stát, že bydlíme v nemovitosti, které nemá čísla, takže si zde nemůžete zapsat trvalé bydliště. Má to řešení a to takové, že si budeme platit virtuální trvalé bydliště. Velkým benefitem je to, že si díky tomuto bydliště můžete vyřídit parkovací kartu a mít možnost stát v modrých zónách Prahy 1. Kromě Prahy 1 můžete mít sídlo zapsáno i v jiných částech.